Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 62 599 599
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 62 599 599

Belvízbiztonság növelése a Dél-Alföldön: A Körtvélyesi szivattyútelep átépítése - LOT1 – KEHOP-6.4.1-22-2023-00003

kortvelyes 20230403.jpg

A projekt fő célja a vízgazdálkodás helyzetének javítása, a belvízbiztonság növelése, mely által csökken a belvízi elöntések kockázata, azaz védettebbé válnak a hatásterületen élő emberek és javaik, valamint az ipari-, gazdasági létesítmények, illetve a mezőgazdasági területek.

Előzmények

A klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak mérséklése komplex vízgazdálkodási beavatkozásokat igényel. A Magyarország számára is kötelezően betartandó Víz Keretirányelv (VKI) egyik jelentős célkitűzése a hasznosítható vízkészletek hosszú távú védelme, amit nagymértékben elősegít a fenntartható vízhasználat. A projekt által érintett víztestek jó állapotának eléréséhez szükséges javító beavatkozásokat össze kell hangolni a fenntartható fejlesztési igényekkel, betartva a VKI elvárásokat. E projekttel a VKI célkitűzéseiből a 7.3.2 intézkedés valósulhat meg a Körtvélyesi szivattyútelep megfelelő kiépítésével és üzemeltetésével.

A fejlesztés célja

A beruházás elsődleges célja a KEHOP Felhívás céljaival összhangban az éghajlatváltozás felszíni és felszín alatti vizekre gyakorolt káros hatásainak mérséklése. Fontos célkitűzés a rendszerben a visszatartott és hasznosítható vízkészlet növelése, a vízgazdálkodási állapotok javítása. A korszerű telep üzembeállításával a mentett oldali vízvisszatartás növelése, ezzel együtt a vízkészletek helyben tartása, ill. megőrzése biztosíthatóvá válik. Ezzel együtt az ár- és belvízbiztonság javítása, valamint energiahatékonyság és üzembiztonság növelése is megvalósul a közel 60 éves szivattyútelep átépítésével, mely megvalósítandó intézkedések hatására csökken az ár- és belvízi kockázat.

A fejlesztéssel érintett terület

A projekt közigazgatásilag Hódmezővásárhely külterületét érinti, a település népessége több, mint 43.000 fő.

A beruházás helyszíne a 11.06. sz. Mártély-Tisza-Maros-zugi belvízvédelmi szakaszon, valamint a Hódmezővásárhelyi Szakaszmérnökség működési területén található. Részét képezi a 79. sz. Tisza-Maros-zugi belvízrendszerének, azon belül is a 79/1. sz. Körtvélyesi belvízöblözetben található, amely mélyártéri terület.

A fejlesztés várható eredményei

  • kedvezőbbé válik a vízgazdálkodás helyzete;
  • nő a vízvisszatartásra alkalmas medertérfogat;
  • nő a belvízbiztonság;
  • csökken a belvízi elöntések kockázata;
  • a vízkormányzás hatékonysága javul;
  • fejlődik a térség infrastruktúrája;
  • védettebbé válnak a hatásterületen élő emberek és javaik;
  • védettebbé válnak az ipari-, gazdasági létesítmények;
  • védettebbé válnak a mezőgazdasági területek;
  • védettebbé válnak a hatásterületen meglévő természeti értékek, nő a biodiverzitás;
  • a szivattyútelep felújításával nő az energiahatékonyság és üzembiztonság.

Főbb munkák

A Körtvélyesi holtágra, hullámtéri holtág lévén jellemző, hogy kisvizes időszakban nincs kapcsolatban a folyóval, így ökológiai szempontból nem biztosít megfelelő életfeltételeket a vizes élőhelyek kialakításához. A szivattyútelep rekonstrukciójával szükség esetén vízpótlásként megfelelő vízmennyiséget lehetne a holtágba juttatni a Kenyere-érből, figyelemmel tartva az átvezetendő víz minőségére is. A projektben átépítésre kerül a meglévő szivattyútelep valamint új magasvezetésű töltéskeresztező műtárgy létesül. Az üzembiztonság és a szivattyútelep megközelíthetőségének érdekében üzemi út létesül.

A projekt főbb elemei:

  • a meglévő szivattyútelep teljeskörű bontása;
  • a megbontott árvízvédelmi töltéstest helyreállítása, fejlesztése;
  • új szivattyútelep építése;
  • megközelítő út létesítése a töltéskorona burkolásával, új rámpák építése.

 

További projektinformáció: http://belvizbiztonsagativizig.ovf.hu/index.html